Rekrutacja bez wychodzenia z domu

W wyniku pandemii koronawirusa większość firm została zmuszona do przejścia w tryb pracy zdalnej. Wielu pracodawców już wcześniej dawało swoim pracownikom możliwość sporadycznej pracy z domu. Jednak jeszcze nigdy nie staliśmy w obliczu sytuacji, kiedy tak radykalnie musieliśmy ograniczyć bezpośrednie kontakty międzyludzkie.

Życie gospodarcze jednak toczy się dalej i wiele branż nie zwalnia tempa. Są wręcz takie, które zwiększyły obroty. Na przykład, cała branża e-commerce, kurierska czy farmaceutyczna i artykułów higienicznych.

Stawia to wyzwanie przed rekruterami, którzy muszą szybko dostosować się do tej nowej rzeczywistości. Przymusowe lub dobrowolne pozostawanie w domu przez większość społeczeństwa warunkuje również prowadzenie całkowicie zdalnej rekrutacji.

Z jakimi wyzwaniami zmagają się dziś rekruterzy?

Aktualnie specjaliści od rekrutacji zmierzą się z:

  • pracą warunkach home office w rozproszonym zespole,
  • brakiem bezpośredniego dostępu do najbliższych współpracowników i przedstawicieli biznesu,
  • prowadzeniem większości spotkań telefonicznie lub online,

co stwarza wiele utrudnień i niedogodności organizacyjnych.

Transparentność i sprawny przepływ pracy są głównymi czynnikami sukcesu we współpracy w warunkach zdalnych. Zapchana skrzynka pocztowa, nieustające powiadomienia z komunikatorów, liczne pliki i arkusze z notatkami, brak dostępu do materiałów na lokalnych dyskach sieciowych, zatory decyzyjne – wszystko to wprowadza jeszcze większy chaos niż zazwyczaj. Co więcej, brak bezpośredniej interakcji z przedstawicielami biznesu utrudnia szybką wymianę informacji zwrotnej oraz prowadzi do nieporozumień.

W takiej sytuacji jeszcze większego znaczenia nabiera odpowiednia komunikacja, nie tylko w zespole, ale również z kandydatami. Potrzebujesz szybko przygotować nowe oferty lub poprawić te już opublikowane i zaznaczyć, że poszczególne etapy będą przebiegały w trybie zdalnym. Warto też jak najszybciej zadbać o poinformowanie kandydatów, którzy już dotarli do określonych etapów rekrutacji, o statusie procesu, planowanych dalszych krokach w obecnej sytuacji i ewentualnych przesunięciach czasowych. Szkoda byłoby stracić ich zainteresowanie przez brak bieżącej informacji i tym samym zmarnować zainwestowany w nich czas i pieniądze.

Prowadzenie wstępnego wywiadu przez telefon czy narzędzia do telekonferencji nie jest nowością. Już od dawna takie metody były sporadycznie stosowane przez rekruterów i znacznie przyspieszały proces rekrutacji. Jednak teraz większość spotkań zarówno wewnętrznych, jak i z kandydatami odbywa się online. Niestety nie zawsze warunki domowe oraz szybkość połączenia internetowego pozwalają na pełną satysfakcję wszystkich stron z tej formy komunikacji.

Jak wspierać rekrutację zdalną i prowadzić z sukcesem bez wychodzenia z domu?

Wszystkie wymienione wyżej wyzwania sprawiają, że jako rekruter masz jeszcze więcej pracy niż zwykle. Niestety sytuacja rodzinna czy lokalowa nie zawsze sprzyja najwyższemu poziomowi koncentracji na wykonywanych zadaniach. W tych warunkach rekruterzy doceniają możliwość automatyzacji jak największej liczby zadań poprzez zastosowanie odpowiednich narzędzi.

W jakie narzędzia możesz uzbroić siebie i swój zespół, aby poprawić efektywność rekrutacji zdalnej?

Z pewnością są to:

Korzystając z systemu do rekrutacji, każdy z członków zespołu może mieć dostęp do wszystkich planowanych, otwartych i zakończonych procesów rekrutacji.  Ogłoszenia, CV kandydatów, wszelkie notatki oraz inne ważne informacje i pliki, jak również cała korespondencja są zbierane w jednym miejscu. To pozwoli ograniczyć chaos organizacyjny i poprawi przepływ informacji.

Sprawne przygotowywanie ofert z gotowych szablonów oraz ich publikacja w wielu mediach rekrutacyjnych znacznie skróci czas potrzebny do rozpoczęcia zbierania aplikacji. Gromadzenie nadesłanych CV w jednej bazie, do której dostęp ma cały zespół, pomoże odciążyć i tak już zapchane skrzynki pocztowe i przyspieszy selekcję. Natomiast spersonalizowana rozsyłka email pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu na komunikacji z kandydatami.

W narzędziach do telekonferencji postaw na te najbardziej rozpowszechnione wśród kandydatów, np. Skype, MS Teams czy Hangouts. Przed każdym spotkaniem zadbaj o to, żeby nikt Ci nie przeszkadzał, a także sprawdź połączenie internetowe i tło za sobą. Warto też wysłać kandydatowi automatyczne przypomnienie o spotkaniu ze wskazówkami, jak ma do niego dołączyć.

Mimo że proces rekrutacji zdalnej zasadniczo niewiele różni się od tego tradycyjnego, to jednak przed Tobą, jako rekruterem, stoi dziś jeszcze większe wyzwanie i trud niż zwykle w znalezieniu odpowiedniego pracownika. Nie pozwól, żeby cokolwiek dezorganizowało Twoją pracę.

Możesz prowadzić rekrutację online z każdego miejsca na ziemi z pomocą systemu ATSAppManager.

Nie potrzebujesz instalować żadnego dodatkowego oprogramowania, ponieważ aplikacja jest dostępna w chmurze.

 

Załóż darmowe konto i pracuj sprawniej!