4 proste sposoby na obniżenie kosztów rekrutacji

Zbyt duża rotacja pracowników, wysokie koszty rekrutacji, nieustanna presja czasu i budżetu, brak wsparcia i odpowiednich narzędzi. Jeśli pracujesz w HR, są to sprawy doskonale Ci znane.

Na szczęście coraz więcej firm zaczyna dostrzegać znaczenie odpowiednio prowadzonego procesu rekrutacyjnego i doceniać wysiłki rekruterów w docieraniu do najlepszych kandydatów.

Możesz się wykazać i zyskać w oczach zarządu, stosując kilka sprawdzonych sposobów na skuteczniejszą i tańszą rekrutację. Oto najpopularniejsze z nich.

1) Awansuj i rekrutuj wewnętrznie

Jak najczęściej korzystaj z potencjału swoich współpracowników. Przed publicznym udostępnieniem oferty sprawdź, czy w obecnym zespole nie ma talentów zainteresowanych zmianą stanowiska lub roli. Zamiast rozpoczynać długą i kosztowną rekrutację na stanowisko specjalisty lub managera, może lepiej wybrać osobę, która chciałaby się rozwijać i zna już firmę. Jej stanowisko łatwiej i taniej będzie obsadzić pracownikiem o niższych kwalifikacjach.

Oprócz aspektu finansowego warto też zwrócić uwagę na psychologiczny wymiar takiego podejścia. W ten sposób dajesz zespołowi sygnał, że nie muszą szukać nowych wyzwań zawodowych poza strukturami firmy. Pracują przecież w miejscu, gdzie się ich docenia, oraz które daje im możliwość rozwoju kariery.

Promuj historie pracowników i ich drogę awansów na swojej stronie internetowej. Jeśli jeszcze nie masz zakładki Kariera, to koniecznie ją stwórz. W ten sposób budujesz pozytywny employer branding i skutecznie zachęcisz więcej kandydatów do spontanicznej aplikacji.

2) Wykorzystuj program poleceń pracowniczych

Jest to bardzo skuteczne i dość tanie źródło dobrych jakościowo aplikacji. Praca jest jednym z najczęstszych tematów rozmów podczas spotkań towarzyskich. Osoby zainteresowane jej zmianą w pierwszej kolejności zwracają się do swojej rodziny i znajomych o radę bądź rekomendację.

Jak podaje, w XII edycji raportu Barometr Rynku Pracy, Work Service drugim, po przeglądaniu ogłoszeń na portalach internetowych, najczęściej wskazywanym sposobem poszukiwania pracy jest szukanie poprzez znajomych, czy też z polecenia.

Wyznacz dla obecnych pracowników atrakcyjny bonus za każdego poleconego kandydata, który zostanie zatrudniony i przejdzie okres próbny. Zobaczysz jak szybko i bez większego wysiłku rozrośnie się Twoja baza CV. Pamiętaj też, że nikt raczej nie poleci Ci osoby, za którą musiałby się później wstydzić, więc program przełoży się również na jakość aplikacji.

3) Buduj własną bazę kandydatów i z niej korzystaj

Rocznie prowadzisz prawdopodobnie kilkanaście lub kilkadziesiąt rekrutacji, podczas których zbierasz setki a nawet tysiące CV. Czy pozyskujesz odpowiednie zgody od kandydatów, żeby móc zachować ich aplikacje i korzystać z nich przy kolejnych rekrutacjach?

Jeżeli nie, to nie możesz dłużej zwlekać. Niestety nadal większość rekruterów zapomina o odrzuconych kandydatach zaraz po zakończeniu procesu. Najczęściej jest to spowodowane brakiem odpowiednich narzędzi, które pozwalają na tworzenie i zarządzanie własną bazą CV zgodnie z RODO. Wykorzystanie własnej bazy jest kilkukrotnie tańsze i dużo szybsze niż każdorazowe docieranie do nowych osób.

4) Automatyzuj powtarzalne procesy

Rekruterzy uzbrojeni w odpowiednie narzędzia mogą prowadzić rekrutacje szybciej i taniej, tracąc mniej czasu na powtarzalne zadania i sprawniej docierając do najlepszych kandydatów.

Prowadząc kilka lub kilkanaście rekrutacji miesięcznie, spędzasz bardzo wiele godzin tygodniowo na czynnościach, takich jak: przygotowanie i publikowanie ogłoszeń, przenoszenie CV ze skrzynki email do bazy aplikacji, wysyłanie podziękowań za udział w procesie lub innych wiadomości, jak na przykład rekomendacje kandydatów dla biznesu, przygotowanie zestawień i raportów. Zadania te możesz w dużej mierze zautomatyzować, dzięki czemu będziesz mieć więcej czasu na screening i prowadzenie spotkań, co przełoży się na lepsze wyniki.

Czy koszt rekrutacji jest najważniejszy? Oczywiście, że nie. Liczy się przede wszystkim znalezienie odpowiedniego kandydata. Jednak warto maksymalnie ułatwiać sobie codzienną pracę i docierać do najlepszych osób, nie nadwyrężając przy tym budżetu firmy.

Pracuj mądrze, zamiast ciężko!

Wypróbuj sprawdzony system ATS, z którego korzystają codziennie steki zadowolonych rekruterów.

 

Przetestuj AppManagera