3 sposoby na skuteczne zarządzanie rekrutacją w czasie

Kto z nas nie chce pracować bez presji i pośpiechu. Osiągać ponadprzeciętne wyniki bez wysiłku i stresu. A najlepiej w ogóle, jakby praca zrobiła się sama lub przy naszym minimalnym udziale. Niestety rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Szczególnie w pracy rekrutera.

Większość rekrutacji nie zostaje niestety zaplanowana z odpowiednim wyprzedzeniem i w rezultacie, musisz jak najszybciej zapełnić wakat odpowiednim pracownikiem w ustalonym z góry, często wyśrubowanym budżecie. To prowadzi do stresu i frustracji. Niezwykle ważne jest wtedy zachowanie spokoju oraz maksymalne skupienie na celu.

Aby odnieść sukces w rekrutacji, potrzebujesz, między innymi, efektywnie zarządzać czasem. Dzięki temu będziesz osiągać lepsze rezultaty. Pozyskasz odpowiednich kandydatów oraz zyskasz w oczach przełożonych. Przełoży się to także na Twoje wynagrodzenie.

Oto 3 wskazówki na skuteczne zarządzanie czasem w rekrutacji:

Pracuj mądrze zamiast ciężko

Pierwszą zasadą zarządzania czasem jest mierzenie go pod kątem określonych wyników, a nie aktywności. Dlatego umiejętne stawiaj cele i priorytety. Nie trać czasu na czynności, które możesz delegować bądź zautomatyzować. Skup się tylko na tych, które mają największe przełożenie na wynik i nie obejdą się bez Twojego udziału, jak na przykład, screening kandydatów, prowadzenie spotkań, komunikacja z biznesem.

Wiele czynności, takich jak: wysyłanie wiadomości, umawianie spotkań, tworzenie i publikowanie ogłoszeń, można w znacznej mierze przyspieszyć bądź uprościć przez zastosowanie odpowiednich narzędzi.

 

86% rekruterów twierdzi, że wykorzystanie oprogramowania do rekrutacji pozwoliło im zatrudniać szybciej.

GetApp Survey 2017

Ogranicz chaos i rozpraszacze

Zorganizowana praca z kalendarzem i skrzynką email to podstawa. Swój kalendarz traktuj jak największą świętość. Nie pozwalaj, aby ktokolwiek dezorganizował Twój plan dnia lub przeszkadzał Ci, kiedy musisz się skupić. Podobne zadania grupuj w bloki, na które zarezerwujesz czas w swoim kalendarzu. W ten sposób wykonasz je dużo sprawniej. Należy też mieć z góry ustalone pory na sprawdzanie poczty, odpisywanie na wiadomości oraz rozmowy telefoniczne.

Wyeliminuj pojęcie „międzyczasu”. Aby osiągnąć maksimum efektywności, możesz robić tylko jedną rzecz na raz. Pamiętaj, aby w momencie głębokiej pracy wyłączać dzwonek w telefonie oraz wszelkie powiadomienia. Na nie przyjdzie czas, kiedy uporasz się z kluczowymi zadaniami.

Na początku może być Ci trudno, ale po pewnym czasie zarówno Ty, jak i Twoi współpracownicy przyzwyczaicie się do takiego trybu pracy. Nieodebrany telefon bądź wiadomość od kandydata, to nie tragedia. Zawsze możesz oddzwonić lub odpisać później. Świat się przez to nie zawali.

Mierz, analizuj i zarządzaj

Jeżeli czegoś nie mierzysz, to nie możesz tego ulepszyć. Kontroluj, ile czasu zajmują Ci poszczególne etapy rekrutacji i określ zadania, które możesz wyeliminować bądź skrócić.

Analizuj ilość i jakość aplikacji z poszczególnych źródeł, żeby określić ich przydatność w Twoich rekrutacjach. Być może z niektórych możesz zrezygnować. Przecież więcej nie zawsze oznacza lepiej.

Segmentuj aplikacje w zależności od stanowiska lub działu, w którym kandydat może zostać zatrudniony. Najlepszych finalnie odrzuconych kandydatów, którzy wyrazili na to zgodę, oznaczaj jako osoby, które weźmiesz pod uwagę w przyszłych rekrutacjach. W ten sposób budujesz swoją bazę talentów, która znacząco przyspieszy Twoje kolejne projekty rekrutacyjne.

Sztuka zarządzania czasem w rekrutacji polega na żelaznej dyscyplinie i automatyzacji rutynowych zadań. Daje to więcej czasu na te, które wymagają nieco więcej wysiłku i bardziej przybliżają Cię do celu.

Nie możemy przeprowadzić rekrutacji za Ciebie, ale możemy Cię wesprzeć w pracy w szybszy i bardziej zorganizowany sposób.

Wykorzystanie systemu ATS pomoże Ci zaoszczędzić od kilku do kilkunastu godzin tygodniowo na wykonywaniu powtarzalnych czynności.

 

Wypróbuj system do rekrutacji online